Društvo Intervju

Aleksandar Đokić – „Marginalizovanih grupa se ne možemo setiti samo na međunarodne dane“

Još od pandemije Korona virusa, a posebno nakon tragedija koje su nas zadesile prošlog maja, sve više i više postajemo svesni neetičkog izveštavanja o ovim događajima, brojnim mistifikacijama, kao i širenju negativnih stereotipa, koji najčešće pogađaju marginalizovane grupe (LGBT zajednica, nacionalne manjine, osobe sa invaliditetom…). O ovim temama, ali i o predstojećoj radionici “Priče izvan margina”, razgovarali smo sa Aleksandrom Đokićem, projektnim asistentom u Institutu za medije i različitosti, kao i trenerom naše radionice, koja će se održati 23.8. od 12-18h u Media i reform centru u Nišu.

Gde mediji greše kad je u pitanju izveštavanje o marginalizovanim grupama, da li se situacija menjala u poslednje vreme?

Etika je ponekad doslovno zanemarena kada se piše/govori o ovim grupama. Međutim, etika nije potrebna samo pri pisanju „osetljivih“ tema, već svakodnevno. Primera radi, mi smo imali posrnuće medija u maju prošle godine, kada govorimo o „Ribnikaru“, Malom Orašju i Duboni. Nijedan medij nije poštovao profesionalna načela i medijsku etiku prilikom izveštavanja i zbog toga treba stalno naglašavati da ne postoje „svete krave“, kako stalno govori i Tamara Skrozza, kada priča o etici i stanju etike u medijima u Srbiji.
O marginalizovanim grupama se češće izveštava u odnosu na prethodne godine, međutim, to nije dovoljno. Ne možemo nekih grupa da se sećamo samo kada se obeležavaju međunarodni dani (OSI, LGBT+ osoba, Roma/kinja) i slično. Svi ti ljudi imaju probleme sa kojima se suočavaju na svakodnevnom nivou i zbog toga im treba pružiti medijski prostor.

Šta te je motivisalo da pišeš o ljudima iz marginalizovanih grupa?

Jedan od motiva za pisanje o ljudima iz marginalizovanih grupa je taj što su oni, kao što im ime govori, na margini kada je u pitanju njihovo prisustvo u medijima. U svemu tome ključnu ulogu ima i uređivačka politika, kao i sama agenda medija šta će se pronaći pred publikom. Upravo su tu važni sadržaji koje kreiraju novinari/ke, a koji može pomoći u razbijanju predrasuda i stereotipa, time što će sadržaji promovisati empatiju i razumevanje, ali i podsticaj ka društvenim promenama. Informisanje o iskustvima i problemima sa kojima se ove grupe suočavaju često otvara vrata za diskusiju i podstiče ljude da razmišljaju o načinima na koje mogu doprineti društvu. Osim toga, podizanje svesti o tim temama može doprineti povećanju vidljivosti i zastupljenosti marginalizovanih grupa u medijima, kulturi i javnom diskursu. Ovo je ključno za osnaživanje marginalizovanih grupa, jer vidljivost može dovesti do veće podrške, boljih zakona i politika koje se bave njihovim potrebama i pravima.

Kako je zamišljena radionica i kojim temama ćete se baviti?

Radionica o marginalizovanim grupama zamišljena tako da predstavlja teoriju i praktične primere o datoj temi. Mladi/e novinari/ke upoznaće se sa terminologijom koja se koristi u izveštavanju o ovoj grupi u mejnstrim medijima. Naglasak će biti na praktičnim primerima iz medija, ali i na vežbama, koje će biti posebno osmišljene za potrebe ove radionice. Namenjena je mladim novinarima/kama, ali i studentima/kinjama novinarstva i komunikologije koji/e zanima ova tema, a pogotovo marginalizovane grupe.
Oni koji se bave ovom temom imaće prilike da vide primere iz prakse koje sam pripremio, ali i da čuju šta je sve potrebno uraditi kako ne bi dolazilo do grešaka kada pišu tekstove ili prave svoje priloge. Svakako, radionica će biti jako interaktivna, te zaista pozivam sve zaintereosovane da nam se pridruže i da zajedno razmenimo iskustva u radu kada je u pitanju ova, ali i slične teme.

Foto/ Teodora Radojičić

Ako te zanimaju ove teme i željan/željna si da stekneš nova znanja u ovoj oblasti, prijavi se za našu radionicu putem linka. Nakon radionice će najbolji polaznici/e imati priliku da kreiraju novinarski sadržaj za naš portal i društvene mreže u formatu koji sami izaberu. Troškove puta za one koji nisu iz Niša će snositi Youth Vibes.

 

Pretplati se
Obavesti o
guest
0 Komentari
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare