Anđela Rostuhar sa suprugom Davorom, poznatim hrvatskim putopiscem prokrstarila je ceo svet- od Amazonije do malih afričkih sela, indijskih zabiti i svetskih metropola – ne bi li pronašla ljubav. Kolaž od 33 priče spakovan je u dokumentarni film Ljubav preko sveta koji je osvojio bioskopsku publiku u Srbiji i pokupio prestižne filmske nagrade.
Topla, slikovita i nadahnuta priča o ljubavi, riziku, emocijama ispričana je ne na svim jezicima, već srcima sveta. Ovde je malo važno ko je rođen na kojoj tački planete, već kako prepoznaje ljubav.
Ljubav je događaj, a ne proces
Od dubokih amazonskih šuma i zabačenih sela na Himalajima, preko malih pacifičkih zemalja i afričkih slamova, sve do najvećih svjetskih metropola, ovaj zapanjujući dokumentarac prikazuje nam 33 različite priče o ljubavi i braku, izazovima i borbama, usponima i padovima, stvarajući jedinstvenu ljubavnu priču.
Najveća promena u poimanju partnerske ljubavi koja se Anđeli dogodila kroz rad na ovom projektu je, kaže, spoznaja da ljubav nije događaj nego proces. Na put su Davor i ona krenuli na put kao veliki romantici, misleći da se vole i da je to dovoljno. Međutim tokom puta su shvatili da je ljubav kao i sve ostalo u životu – koliko se njome baviš, koliko ulažeš, toliko će ona biti kvalitetna.
Ja sam recimo prije izjednačavala ljubav i zaljubljenost, nisam razumjela razliku. Sada sam shvatila da su to potpuno dva različita pojma. Jedno je kemija a drugo je odluka. Tako da mi je teško definirat ljubav, stavit ju u neke okvire. Naučili smo kroz ovaj projekt da ona ima tisuće naličja i da je upravo u tome njezina ljepota, kaže Anđela za Youth Vibes.
Neobična ljubavna priča
Mnogi od ljudi sa kojima je tokom svojih putovanja razgovarala nisu ušli u film. Kako kaže, imali su genijalne priče ali je bilo nemoguće ugurati sve u tih 75 minuta. Recimo u Nemačkoj su snimili predivnu priču o paru gde je muž nakon dvadeset godina braka napravio promenu pola, a žena ga je u tome potpuno podržala.
Ona se zaljubila u osobu a ne u rod, spol, izgled ili bilo koji drugi vanjski faktor koji nas često definira. Po nama je ta priča jedna od najljepših potvrda ljubavi. Nažalost priču smo pronašli kada je film već bio u montaži i nismo ju više mogli dodati, objašnjava Anđela.
Ljubav na severnoj i južnoj polulopti
Razmatrajući da li geografske odrednice diktiraju formu ljubavi, odnosno može li se napraviti razlika u doživaljaju ljubavi na jugu i severu polulopte, Anđela kaže da je puno faktora koji određuju kako ćemo mi doživljavati a i živeti ljubav. Uz kulturu, tu dosta utiču vaspitanje i mikrookolina, ali i karakter osobe.
Osim što se doživljaji ljubavi razlikuju od polutke do polutke, često se razlikuju i unutar iste kulture. Možda je Indija najbolji primjer jer tamo smo razgovarali i s parovima koji slijede tradiciju ugovorenih brakova i onih koji su, kako bi bili s voljenom osobom za koju nisu imali dopuštenje roditelja, pobjegli i doslovno riskirali život. U svijetu je trenutno više dogovorenih brakova, nego onih sklopljenih na „romantičan“ način, kaže ona.
Plemena koja ne znaju šta je to ljubav
Interesanta je činjenica koju iznosi da u dosta jezika nema reči za ljubav što je takođe bila jedna od tema projekta.
Tokom putovanja Davor i ona su pričali s pripadnicima nekoliko plemena i naroda koji nemaju reč za ljubav i ne pridaju puno važnosti osećajima. Međutim, to ne znači, kaže Anđela, da oni nemaju osećaje i da ne poznaju ljubav, rezmirajući da geografija svakako diktira formu ljubavi, ali nije jedini faktor.
Šta kada ljubav naiđe na kraj?
Na pitanje koji zaključak se nameće posle toliko bavljenja ljubavlju uz koju emociju ona najčešće ide, Anđela kaže da je jedan od ciljeva ovog projekta bio dokumentovati i kraj ljubavi, parove koji su u procesu prekida ili rastanke. Međutim, to su natježe nalazili.
Poslali smo doslovno stotine upita ljudima za koje bismo čuli da takvo nešto prolaze, no samo dva para su pristala pričati o tome pred kamerom. Također nam nije polazilo za rukom pronaći pojedince koji bi pričali o nesretnoj ljubavi, tako da nažalost nemamo dovoljan uzorak da bih realno odgovorila na ovo pitanje. Mi smo kroz projekt većinom intervjuirali parove u sretnim vezama, iako je dosta njih prolazilo faze kada je bilo tuge, ali uspjeli su naći način da takve trenutke prevaziđu.
U Čadu se muškarci šminkaju da bi zaveli žene
Izdvojiti nekoga kao posebnog, teško je, priznaje Anđela. Antropološki najznačajniji su intervjui bili sa nekima od posljednjih lovaca i sakupljača na svijetu: pripadnicima plemena Matis u Amazoni, kao i to što su u logistički nemogućem Čadu uspeli pronaći jedini narod na svetu u kojem se muškarci šminkaju da bi zaveli žene.
Žene sa više muževa
Također, vrlo je značajno i vrijedno što smo daleko u Himalaji uspjeli pronaći jedan od posljednjih primjera poliandrije – tradicionalne prakse u kojoj žene imaju po nekoliko muževa, što je običaj koji je i prije bio vrlo rijedak, a danas je gotovo potpuno izumro. Ili to što smo u Kini pronašli jednu malenu kulturu koja je najbliže matrijarhatu od svih kultura koje su ikad zabilježene (jer matrijarhat nikad nigdje nije postojao).
Ljubav kažnjiva smrću
Najpotresnije ali i najinspirativnije bile su priče o zabranjenim ljubavima. Na primer, priča momka iz najviše kaste brahmana koji je oženio djevojku iz najniže kaste nedodirljivih što je i danas u 21. veku u Indiji s milijardu stanovnika sasvim izolovan slučaj. Ili dve lezbijke iz Irana koje su javno progovorile o svojoj vezi iako se u njihovoj zemlji homoseksualce nominalno kažnjava smrću.
Ili momka u Zambiji koji je oženio albino djevojku, u društvu gdje albince smatraju prokletima i ubijaju ih radi crne magije. Jednostavno je preteško izdvojiti samo jedan par ili jednu priču.
U svetu gde nisu dobrodošle homoskualne vrednosti sigurno je da nedostaje priča o ljubavi takvog para kako bi ih okolina razumela. Istupanje istospolnih parova u zajednicama gde takvi odnosi nisu prihvaćeni ključno je, smatra Anđela, za razvoj i društvene promjene.
Mi često osuđujemo stvari koje su nam čudne, drugačije, nejasne a to je zato što zapravo ne znamo ništa o njima. No čim upoznamo, doživimo, družimo se i stvorimo emociju prema nekome ili nečemu što nam je do jučer bilo nepoznato, manje su šanse da to osuđujemo.
Dom na točkovima
Pričajući kako izgleda živeti putujući, ona kaže da nostalgija zavisi od toga koliko su dugo na putovanju. Ako je par nedelja, dom im nije na pameti, pogotovo od kad su kupili kombi kamper koji je postao njihov dom na točkovima. Ali, kod ovih višemesečnih putovanja već im počinju faliti dom, porodica, prijatelji i neka rutina koja se na putovanju teško uspostavi.
Život na cesti je puno izazovniji jer neke stvari koje doma niti ne primjetimo da radimo, na putu postanu izazov (npr. pranje veša, dobar wi-fi, punjenje elektronike i sl.). Ali to nas tjera da izlazimo iz svoje zone komfora, što oboje smatramo da je nužno za naš osobni razvoj.
Sledi Ljubav na Balkanu
Na pitanje koja bi sledeća tema mogla da bude, da li po istom principu možemo pronaći i Čoveka koji se nada ili Čoveka koji prašta bez obzira gde on živeo, odgovara da će se možda baviti tim univerzalnim emocijama u daljoj budućnosti, međutim sad su još u temi ljubav.
Planiramo raditi svojevrsni nastavak ovog projekta, radnog naslova „Ljubav na Balkanu“. Voljeli bismo malo dublje uroniti u odnose na ovim našim područjima. Još smo u fazi istraživanja, pa ovim putem isto pozivam čitatelje da podijele s nama zanimljive priče putem našeg weba .
Za kraj razgovara ističe da je pogrešno uvjerenje da se ljubav dešava. Ona se ne dešava, ona se stvara. Zaljubljenost se, kaže, dešava, ali ona je kratkog vieka. A na ljubavi se, smatra, radi.