Kupovina nekretnine je strani pojam za mnoge mlade ljude. Prilike za zaposlenje i prosečne plate po statistici govore da je mala šansa da mlada osoba uštedi za stan, a mehanizmi naše zemlje za pomoć u ovoj oblasti su neefikasni.
Mnogo pitanja se nameće na ovu temu. Osoba koja tek ulazi u svet odraslih sa svim svojim ambicijama i optimizmom nailazi na prepreku pri samoj pomisli na ovo ostvarenje. Da li je ovo jedan od faktora zbog kojih mladi odlaze? Postoje li efikasni mehanizmi za pomoć mladima u ovoj oblasti? Svoje pretpostavke, sa fokusom na grad Niš, nam iznosi Matija Đorđević, koordinator Kancelarije za mlade gradske opštine Medijana, diplomirani pravnik i član pokreta Kreni promeni.
Kakve su prilike da mlada osoba u Nišu obezbedi sebi nekretninu, uzimajući u obzir prilike za zaposlenje i prosečne plate?
Trenutne prilike su rezultat sistemskih problema. Plate nisu usklađene s realnim troškovima života, dok se stambena politika sprovodi neefikasno. Grad Niš bi morao da uloži više u programe za mlade, umesto da se oslanja na centralizovane, često nedovoljno transparentne državne inicijative.
Da li postoje neki mehanizmi za pomoć mladim ljudima da dođu do svoje nekretnine? Koja su sve rešenja primenjiva i izvodljiva u Nišu?
Postoje neki programi, ali njihova primena u praksi je problematična. Državne subvencije za stambene kredite su nepristupačne velikom broju mladih zbog niskih plata i visokih kamatnih stopa. Lokalna vlast ne nudi održive alternativne modele, poput većeg ulaganja u socijalne stanove za mlade. Pokret Kreni-promeni se zalaže da se novac namenjen projektu EXPO 2027, usmeri na gradnju stanova za mlade širom Srbije.
Mislite li da je problem sa kupovinom nekretnine jedan od razloga zbog kog mladi odlaze iz Niša?
Definitivno. Kada mladi ne mogu da zamisle budućnost u svom gradu, prirodno je da traže prilike drugde. Međutim, odlazak nije samo zbog stambenog pitanja – problem je i u nedostatku transparentnosti, korupciji i zapošljavanju putem partijske lojalnosti, što dodatno obeshrabruje mlade.
Postoji li neka novost ili činjenica kojom možete ohrabriti mlade za život u Nišu?
Potencijal Niša je veliki, ali se ne koristi. Grad mora da se fokusira na konkretne projekte koji će stvoriti radna mesta i omogućiti mladima da ovde izgrade svoje živote.
Da li postoji neka novost u vezi stanova koji su predviđeni za mlade naučnike i umetnike u ulici Branka Krsmanovića?
Stanovi za mlade naučnike i umetnike su dobar koncept, ali sporost realizacije i manjak informacija govore da vlast radi na tome da se još jedno obećanje što pre zaboravi. Samo uz pritisak javnosti i odgovorno upravljanje, ovakvi projekti mogu postati deo rešenja, a ne samo još jedno političko obećanje. Kada govorimo o ovom pitanju treba pomenuti i problem studentskog doma, koji se gradi od 2009., a pre par dana je propao još jedan tender za završetak radova. Grad bez mladih je grad bez budućnosti, nažalost to je sudbina Niša ukoliko ne shvati značaj ulaganja upravo u mlade i rešavanja njihovih problema.
Kupovina nekretnine – zvanične prilike
Subvencije države postoje, i namenjene su mladim roditeljima. Niz uslova za dobijanje ove subvencije isključuje mnoge iz ove trke.
Mnoge banke nude specijalne kredite za mlade za kupovinu nekretnine. Najčešći i minimalni uslovi su često teško ispunjivi od strane jedne mlade osobe – zaposlenje na neodređeno, viša primanja, radni staž.
Ovo su, svakako, prilike koje mogu da pomognu, i koje mnogi koriste, a za bolje mehanizme je potrebna sistemska promena.