BIMUN (Beogradski međunarodni model Ujedinjenih nacija) se održava od 2004. godine u Beogradu, gde mladi, kao predstavnici dodeljenih država, zastupaju interese kroz debate na engleskom jeziku, da bi sa drugima došli do pisanog dogovora – rezolucije.
Ove godine je od 19. do 23. maja održana je osamnaesta MUN konferencija u Srbiji za strane i domaće učesnike koju organizuje Udruženje za Ujedinjene nacije Srbije.
Dan 1
Prvi dan je, zbog pandemije, održan online, preko Zoom-a, gde su delegati imali priliku da ih predsednik komiteta u kom su, uz tri zamenika, podseti na pravila debatovanja i pisanja rezolucije. Ukupno postoji šest komiteta za srednjoškolce i četiri za studente, a ovogodišnji su: Savet bezbednosti, Krizni komitet saveta bezbednosti, Savet za ljudska prava, Populacioni fond UN, Generalna skupština UN i Skupština UN za zaštitu životne sredine.
Dan 2
Drugi dan je bio prvi dan uživo, a počeo je sastankom delegata u Narodnoj skupštini Republike Srbije i u Skupštini grada. Dodeljene su futrole za laptopove, maske i fascikle, ali i okovratne propusnice, na kojima pišu imena i nacionalnost učesnika, uz državu koju predstavljaju.
U salama su delegati slušali uvodno predavanje preko Zoom-a, koje su držali predstavnici Ministarstva spoljnih poslova i UZUNS, predvođeni Stefanom Kondićem, predsednikom Omladinske sekcije. Tema su bili multilateralizam i solidarnost.
Posle diskusije, grupe delegata su napustili sale i zauzeli mesta predviđena za njih. Od podneva pa do dva sata, prve diskusije su počele tako što je svaki delegat držao dvominutni uvodni govor, a potom su usledile i prijateljske debate. Prvi dan dovoljan je za upoznavanje ciljeva saradnika. Ovo veče delegati su nagrađeni večerom u restoranu Gardoš, u Zemunu.
Kod BIMUN-a je odlično to što možemo da upoznamo stavove država, kao i kako funkcioniše policy making, čak i kod onih tema koje nisu čisto vezane za politiku, kaže Veena Krishnaraj, kojoj je ovo drugi BIMUN.
Dan 3
Drugi dan debatovanja takođe je počeo plenarnom sesijom, ali ovaj put govorio je Džon Kenedi Mosoti, predstavnik UNFPA Srbije. Tema ovog razgovora bila je dolazak do sveta sa jednakim prilikama i pravima za sve ljude. Posle dirljivog predavanja, došlo je vreme da učesnici pređu na zadatak: pokretanje tema koje će činiti ključne tačke finalnog dokumenta.
Posle pauze, dobili su još dva sata za neformalnu debatu. Za veče nisu pravljeni planovi, ali su delegati imali slobodu da nastave upoznavanje sa vršnjacima.
Odlična prilika za unapređivanje veština i upoznavanje ljudi sličnih interesovanja, vežbanje upotrebe jezika i diplomatskih veština. Drago mi je što sam imala priliku da se oprobam u stručnim poslovima i utvrdim svoja interesovanja, izjavila je Ivona Lozanac, delegat Generalne skupštine, kojoj je ovo bilo prvo učešće.
Dan 4
Bilo je vreme za nastavak supstantivnih debatama, posle kojih rezolucija treba biti završena. Napeta situacija i brzo kucanje u laptopove obeležili su ovaj dan kada je trebalo napisati model zvaničnog dokumenta, kakvog bi izdao UN.
Naredni korak predstavljalo je glasanje za ili protiv usvajanja, gde bi strane koje se ne slažu mogle da ospore ovu rezoluciju ili napišu amandman koji menja trenutno stanje. Sve rezolucije usvojene su na lakši ili teži način. Posle grupnog slikanja, ovog dana glasa se i za najboljeg delegata u komitetu, kome sledi nagrada koja će ove večeri biti dodeljena.
Učesnicima je još jednom obezbeđen ručak, a uveče je došlo vreme za bal, održan u restoranu Jezero na Adi Ciganliji. Obeležen je plesanjem uz ex-yu rok, ali i trenutkom kada se delegat Glody Bakulikira pridružio bendu.
Ovo mi je novo iskustvo i zanimljiv koncept ne samo za one koji žele da se bave diplomatijom, već i za one takmičarskog duha. Što se tiče nagrade, bila sam iznenađena zato što smo imali mnogo dobrih delegata, pa sam mislila da je malo verovatno da dobijem nagradu. Bilo mi je drago što su moj trud i rad prepoznati, a dobila sam ohrabrenje za zahtevnije projekte, Jelena Velisavljević, najbolji delegat Skupštine UN za zaštitu životne sredine.
Dan 5
Ovaj online dan bio je posvećen predstavljanju rezolucija, te je svaki predsednik komiteta istupio i pročitao ključne tačke. Sledilo je opraštanje od delegata, gde su im organizatori izrazili zahvalnost. Govor
o odgovoru Srbije na COVID-19 je držala Borka Jeremić, šefica kancelarije UNFPA Srbije.
Izgleda da svet zaista ostaje na BIMUN-u, to jest na mladima koji debatuju i sarađuju u cilju postizanja zajedničkog dogovora – obeležja rada. Jasno je da svako ko želi da se oproba u diplomatiji jeste dobrodošao na BIMUN – odličnu priliku da stekne potrebna znanja i zasluženi odmor.
BIMUN je prilika da igrate u timu, a to znači biti efikasan i upoznat sa celom strukturom i funkcionisanjem UN-a. Videti delegate zadovoljne posle pripremanja konferencije je posebno, pogotovo ako razmišljate o narednoj godini, rekla je Mina Veljanović, potpredsednica juniorskog Kriznog komiteta saveta bezbednosti.