Protest u Beogradu
Nakon protesta u Novom Sadu, u Beogradu je 11. novembra ispred Vlade Srbije održan protest ,,Korupcija ubija” čiji je organizator parlamentarna opozicija. Protest je započeo čitanjem imena tada 14 nastradalih, kao i minutom ćutanja.
Nakon obraćanja govornika i iznesenih zahteva opozicionih stranaka i građana, okupljeni su se uputili prema zgradi Predsedništva gde su pokušali da predaju svoje zahteve. Nakon neuspelog pokušaja predaje zahteva, poslanici opozicije najavili su da će tražiti sednicu na kojoj će raspravljati o poverenju Vladi.
Prema podacima Arhiva javnih skupova, na ovom protestu okupilo se između 9 000 i 10 000 ljudi, mada tačan broj nije bilo moguće utvrditi zbog nepovoljnih vremenskih uslova.
U međuvremenu, Nikola Končarević, jedan od uhapšenih građana nakon novosadskog protesta 5. novembra, pušten je iz pritvora na slobodu. Njegov otac, Darko Končarević izjavio je za N1 da je Nikola na kraju kažnjen samo prekršajno, zbog remećenja javnog reda i mira.
Podrška privedenim aktivistima
U utorak, 12. novembra je ispred izgrade Osnovnog javnog tužilaštva u Novom Sadu održan protest ,,Sloboda za sve” povodom pružanja podrške uhapšenima nakon protesta održanog 5. novembra.
Ovaj skup organizovala je grupa građana ,,Heroji” čiji je lider Miša Bačulov, odbornik u Skupštini Novog Sada, u pritvoru, zajedno sa Goranom Ješićem (bivšim predsednikom Inđije), kao i još 12 aktivista.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu saopštilo je 13. novembra da je u okviru predistražnog postupka veštačenja na okolnost pada nadstrešnice na Železničkoj stanici do sada saslušano ukupno 66 osoba, te da je naloženo da se u toku dana sasluša još 5 osoba.
Istog dana, sa početkom u 10 časova studenti i profesori Akademije umetnosti u Novom Sadu i članovi studentskog pozorišta Promena okupili su se spred zgrade Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu na protestu podrške Relji Stanojeviću, studentu Akademije umetnosti uhapšenom nakon protesta 5.novembra u Novom Sadu.
Stanojeviću je 8. novembra određen pritvor od 30 dana, a koji se tereti za napad na službeno lice.
Studenti Akademije pokrenuli su javni građanski apel za puštanje Relje na slobodu koji je do tog trenutka potpisalo preko 5000 ljudi.
Organizatori protestnog skupa naveli su da žele da pruže podršku studentu usled ,,nedostatka informacija o procesu koji se protiv njega vodi”.
,,Free Relja”, ,,Dolazićemo vam dok ne pustite Relju” , ,,Relja nije kriv” neke su od poruka koje su studenti poslali svojim transparentima.
Kao odgovor na aktuelna dešavanja, studenti Akademije umetnosti i članovi pozorišta Promena najavili su da će u narednom periodu, u prostorijama Akademije umetnosti organizovati niz umetničkih performansa, predstava, javnih časova i tribina na temu slobode i demokratije.
Prvi takav performans održan je 14. novembra u prostorijama Akademije umetnosti, kada su članovi pozorišta Promena izvodili različite monologe, pesme i kompozicije.
,,Društvo bez slobodne umetnosti je društvo koje se odriče prava da raste”, poručili su oni svojim proglasom, podstičući sve građane da se aktiviraju i podignu svoj glas.
,,Zastani, Novi Sade” – 14 minuta za 14 nastradalih
Akcija ,,Zastani, Novi Sade” koju je inicirala novosadska opozicija, održana je u Novom Sadu i Beogradu u petak, 15. novembra od 11.52 do 12.06 minuta, u vreme kada je pre dve nedelje padom nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu poginulo 14 osoba. Ovom akcijom građani,aktivisti i opozicija želeli su da odaju poštu nastradalima i ukažu solidarnost sa njihovim porodicama, ujedno pozivajući na odgovornost.
Ceo Novi Sad je stao, a društvene mreže preplavile su slike zastoja saobraćaja u različitim delovima grada. Kod Železničke stanice grupa građana razvila je crno platno, te u vazduh pustila četrnaest crnih balona sa porukom ,,Korupcija ubija”. Na Trgu slobode u Novom Sadu, građani su ponovo upalili sveće kod slika poginulih.
Akcija je održana i u Beogradu, gde su se poslanici Zeleno levog fronta i Pokreta slobodnih građana okupili na ulazu Skupštine Srbije, ispred kog su raširili crni flor.
Barikade kod Železničke stanice
U nedelju, 17. novembra u periodu od 12 do 18h održana je blokada raskrsnice kod Železničke stanice u Novom Sadu, a organizovale su je aktivističke grupe SviĆe i Stav sa ciljem da ponovo traže političku i krivičnu odgovornost. Na skupu su se građanima obratili aktivisti i aktivistkinje ovih dveju grupa, a od javnih ličnosti obratili su se glumica Jelena Stupljanin i muzičar Marko Šelić Marčelo.
Tokom akcije, građani i građanke ostavljali su pisma uhapšenim aktivistima, kao i svoje predloge kako delovati dalje. Građani su svojim transparetima poslali različite poruke, poput ,,Promene ne možeš uhapsiti” i ,,Nekada se živelo od Božića do Božića a sad od tragedije do tragedije”.
Tokom čitave blokade, građani su crvenom farbom oslikavali sliku uplakane bele golubice, čiji je autor umetnik Viktor Jan.
Nakon završene šestočasovne blokade, mediji su preneli da je usled sekundarnih komplikacija, preminula jedna od tri teško povređene osobe pri obrušavanju nadstrešnice na Železničkoj stanici.