Društvo Glavna vest

Novosadski protesti: Od tišine do suzavca, nasilja i hapšenja

Od obrušavanja nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu prošlo je deset dana. Stradalo je 14 ljudi. Troje teško povređenih se bori za život. Nijedan predstavnik vlasti ne oseća odgovornost za ovu tragediju. Tuga, bes i nemoć izveli su hiljade građana na ulice prethodnih dana. Do danas je podneta samo jedna ostavka, a lista uhapšenih aktivista koji nadležne pozivaju na odgovornost je sve duža.

U roku od nekoliko minuta, na mesto nesreće stigli su policija i sve raspoložive jedinice Hitne pomoći. Odmah za njima krenuli su i političari, sa malo saosećanja, ali mnogo više potrebe da sa sebe skinu odgovornost. Tabloidi su brže – bolje promenili naslove starih tekstova, ali ne i činjenicu da je Železnička stanica Novi Sad u prethodne dve godine dva puta rekonstruisana i svečano otvarana.

Vlada Srbije proglasila je 2. novembar za Dan žalosti u celoj državi, a Pokrajinska vlada je na teritoriji AP Vojvodine proglasila trodnevnu žalost. Novosađani su se te večeri spontano okupili kod spomenika Svetozaru Miletiću na Trgu slobode i odali počast nastradalima.

Foto: Milica Mihajlović

Iste večeri, opozicija poziva na okupljanje kod Železničke stanice, a društvenim mrežama se širi pozivaktiviste Nikole Ristića na protest u Beogradu.

Od tuge u tišini do prvih hapšenja

Na poziv opozicije, Novosađani su se prvi put u velikom broju okupili kod Železničke stanice da odaju počast nastradalima. Okupljanje je proteklo u tišini. Pojedinci su nosili transparente sa imenima nastradalih.

Nakon tog skupa, usledio je pomenuti protest u Beogradu. Na predlog aktiviste Nikole Ristića, protest je simbolično počeo u 11 časova i 55 minuta kod stare Železničke stanice u Savskoj ulici. Neposredno pre početka Ristića je privela policija, ali ga je ubrzo i pustila, te se vratio na protest i rekao da od utorka, 5. novembra ,,komanduje Novi Sad“. 

Tom prilikom, učesnici protesta su ispred nekoliko državnih institucija ostavili tragove crvenih šaka kao metaforu za krv, pitavši nadležne ,,Kako se peru ruke?“

Foto: Lana Stanisavljević

Prva ostavka, ali nakon tri dana

U danu koji je prethodio prvom protestu u Novom Sadu, osvanulo je istraživanje Insajdera kojim je utvrđeno da novosadska železnička stanica nema upotrebnu dozvolu. 

Istog dana je bivši ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić podneo ostavku, ali, kako kaže, iz moralnih razloga i bez osećaja odgovornosti za ovu tragediju.

Mladi iz Niša i Beograda idu na protest

Za protest 5. novembra je bilo predvidivo da će biti masovan, naročito kada je beogradska ekipa mladih najavila da kreće za Novi Sad. Takođe, ranije tog dana, građani su primetili da su jake policijske snage raspoređene po gotovo celom gradu.

Ekipa Youth Vibes-a je pratila ovaj protest, jer su se ekipi iz Beograda pridružili i mladi iz Niša. Ekipe su se okupile na Železničkoj stanici Beograd centar (Prokop) i zajedno vozom ,,Soko“ krenule put Novog Sada.

Mladi iz Niša na Prokopu; foto: Lana Stanisavljević

Kako vozovi do daljeg saobraćaju od i do Petrovaradina, mladi su se odatle pešaka zaputili ka centru grada. Na putu im se pridružio i gospodin Adam Živanović, penzioner iz Beograda.

Adam Živanović u šetnji sa mladima; foto: Lana Stanisavljević

,,Imam svest o tome kakvo zlo nas je snašlo. Vidim da oni koji bi morali da čine nešto ne čine ništa. Ne vidim nikakvo svetlo u budućnosti, osim ako se ne rešimo ovih ljudi na vlasti“, kaže on.

Smatra i da ostavke ne znače mnogo, a kritikovao je i opoziciju. Kako kaže, ostaće zabeleženo da ova vlast protiv sebe nije imala ozbiljnu opoziciju koja zna šta treba da radi.

,,Ja nemam problem sa egzistencijom, za razliku od mnogih drugih u ovoj zemlji. Zato imam empatiju, poštovanje, ljubav za druge ljude i ne mogu da budem zadovoljan ako su drugi nesrećni“, poručio je Živanović.

Mladi iz Niša i Beograda su se priključili novosadskoj ekipi kod Prekršajnog suda u Novom Sadu.

Foto: Lana Stanisavljević

Ovde su ostavili otiske crvenih šaka, a student iz Niša Dimitrije Dimić je sa nama podelio razloge svog učešća na protestu.

,,Nije mi bilo teško da dođem iz Niša da podržim kolege i građane Novog Sada koji žele ostavke svih nadležnih i odgovornih za ovu strašnu tragediju“, rekao je Dimić za Youth Vibes.

Mladi na Petrovaradinu; foto: Lana Stanisavljević

Protestu su se pridružili i taksisti novosadskog SOS taksija. Saobraćaj na Bulevaru oslobođenja je ubrzo zaustavljen, jer su studenti krenuli ka Železničkoj stanici.

Protest je počeo minutom ćutanja za stradale i obraćanjem govornika. Nakon toga, kolona je krenula i zaputila se ka centru.

Od kanalisanog besa do huliganskog nasilja

Odbornik skupštine grada Novog Sada Miša Bačulov je ispred gradske kuće ispustio cisternu sa fekalijama, zbog čega je priveden. Ubrzo je i pušten, a kasnije je izjavio da se u cisterni nalazila pijaća voda iz Zrenjanina. Sloboda za Bačulova nije potrajala dugo, jer je odluka suda preinačena i on se sada nalazi u zatvoru na Klisi.

Ekipa maskiranih momaka je te večeri demolirala brojne objekte u gradu. Kasnije su pravili nerede i ispred Gradske kuće, pokušavajući da obiju vrata. U trenucima haosa koji je vladao u centru, na građane je u više navrata bačen suzavac. Policajci nisu reagovali, iako su bili pod punom opremom za razbijanje demonstracija.

Foto: Lana Stanisavljević

Ubrzo je stigla i vest da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić došao u Novi Sad, ali ne pred građane, već u stranačke prostorije na Bulevaru oslobođenja.

Foto: Lana Stanisavljević

Te večeri je priveden aktivista Ivan Bjelić, koji je još uvek u pritvoru pod optužbom za nasilničko ponašanje na javnom skupu. Prema najnovijim informacijama, Bjeliću preti kazna od tri do dvanaest godina zatvora.

Priveden je i Goran Ješić, bivši potpredsednik pokrajinske vlade, jer je odreagovao kada je policija u civilu odvela mladića Relju Stanojevića koji tvrdi da je branio devojku u trenutku kada je bila napadnuta. On je ubrzo pušten, a još brže je stigla preinačena odluka suda po kojoj mora da se vrati u pritvor. Iz tog razloga, Ješić se predao sam i policija ga je odvezla u zatvor na Klisi.

Prema podacima Arhiva javnih skupova, na ovom protestu je bilo 22.000 građana. 

Nastavlja se pobuna, ali i hapšenja

Nakon masovnog protesta, za 8. novembar je najavljena šestočasovna barikada mosta Duga koji povezuje Novi Sad sa Petrovaradinom.

Autor fotografije: Uglješa Surdučki

Ovaj protest je bio mirniji od prvog, ali se lista uhapšenih aktivista znatno produžila. I pre nego su stigle do mosta, aktivistkinje Mila Pajić i Doroteja Antić su privedene i odvedene u nepoznatom pravcu. 

Advokati su prijavili nestanak, jer se u tom trenutku nije moglo ući u trag ni njima dvema ni Miranu Pogačaru, iako su ih tražili u svim stanicama i u BIA. Mila i Doroteja su ubrzo puštene i pridružile su se protestu koji je još uvek trajao.

Autor fotografije: Uglješa Surdučki

Ono što posebno brine građane je to što ljude privode lica bez legitimacije, u crnim vozilima bez tablica i u nepoznatom smeru, zbog čega se apeluje na organizacije za ljudska prava da se oglase.

Dalja dešavanja

Opozicija u Beogradu je prvobitno zakazala protest u sredu, ali su promenili termin i biće održan danas u 17 časova.

U međuvremenu ,,nije pala“ ni jedna nova ostavka, a javnost će nastaviti sa pritiskom da se uhapšeni aktivisti puste na slobodu.

Zahtevi protesta, gde god se održavali ostaju isti, a to su:

  • Ostavka predsednika Vlade Srbije Miloša Vučevića
  • Ostavka gradonačelnika Novog Sada Milana Đurića
  • Objavljivanje svih tajnih ugovora u vezi sa rekonstrukcijom Železničke stanice u Novom Sadu.

 

 

 

 

Pretplati se
Obavesti o
guest
0 Komentari
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare