Politička pismenost mladih izuzetno je važna tema, pogotovo zato što se od mladih očekuje da budu pokretači društvenih promena. Sposobnost kritičkog razmišljanja i razumevanje političkih procesa ključne su kompetencije koje jedna politički pismena mlada osoba treba da ima kako bi mogla da aktivno učestvuje u političkom životu društva. Nedavno održani lokalni izbori u Srbiji podstakli su nas da razgovaramo sa mladima iz Pančeva i Beograda o političkoj pismenosti, konkretno o biračkom pravu.
Aktivno biračko pravo
Pitali smo mlade: Šta je aktivno biračko pravo?
Pa aktivno biračko pravo je kada pojedinac, kao ja, izađe na izbore, glasio je jedan od odgovora.
Svi mladi sa kojima smo razgovarali su znali šta je aktivno biračko pravo, odnosno subjektivno pravo građana da na izborima svojim glasom bira određenog kandidata.
Pasivno biračko pravo
Kako se biračko pravo deli na aktivno i pasivno, proverili smo da li mladi znaju šta je pasivno biračko pravo.
Možda kad si ti taj koji je biran, rekao nam je jedan student.
I znali su. Svi mladi sa kojima smo razgovarali dali su tačan odgovor na pomenuto pitanje. Pasivno biračko pravo je pravo građana da budu kandidati na izborima.
Kada se stiče biračko pravo?
Pitali smo mlade i kada se stiče biračko pravo.
Stiče se sa punoletstvom, sa 18 godina, odgovorio nam je mladi Pančevac.
I ponovo, svi mladi koji su govorili za naš portal znali su tačan odgovor na ovo pitanje. U Srbiji, biračko pravo ima svaki punoletan i radno sposoban građanin Republike Srbije. Da bi ostvario svoje pravo, građanin mora biti upisan u birački spisak.
Birač koji nije upisan u birački spisak ne može da glasa, čak ni onda kada je njegovo izostavljanje sa izvoda iz biračkog spiska posledica očigledne omaške, piše na sajtu Centra za istraživanje, transparentnog i odgovornost (CRTA)
Pitali smo mladi i da li je obavezno koristiti biračko pravo u Srbiji. Na ovo pitanje svi mladi su odgovorili tačno. U Srbiji nije obavezno korišćenje biračkog prava.
Tajnost glasanja
Za kraj pitali smo mlade da li je glasanje javno ili tajno. Nisu svi tačno odgovorili na ovo pitanje. Glasanje u Srbiji je tajno, ili bi bar trebalo da bude, s obzirom na to da se na svakim izborima u proteklih nekoliko godina primećuje narušavanje tajnosti glasanja, najčešće fotografisanjem glasačkog listića.
Fotografisanje na biračkom mestu je zabranjeno i predstavlja narušavanje reda na biračkom mestu. Međutim, birači svoj listić uglavnom fotografišu iza paravana pa birački odbor zapravo u najvećem broju slučajeva i ne opazi kada birač napravi fotografiju svog listića. Ovaj mehanizam svakako narušava tajnost glasanja, ali okolnost da birač dalje distribuira svoju fotografiju nije sama po sebi kažnjiva, rekli su našem novinaru iz Crte.
Iz Crte su rekli i da građani treba da znaju da imaju pravo na slobodne izbore, da je krivično delo da ih neko prisiljava da glasaju ili ne glasaju za određenu stranku, kao i da je glasanje tajno.