Srđan Popović, sedamnaestogodišnji plejmejker juniora Košarkaškog kluba Partizan, na košarkaškom terenu se prvi put oslobodio iz majčinog zagrljaja, pomno prateći put lopte koja se zakotrljala ka njemu. Tako je načinio prve korake sa samo 10 meseci života, što je bio jasan znak da mu je košarka “predodređeni” sport.
KOŠARKA PRE KOŠARKE
Vedran Popović, bivši trener Košarkaškog kluba Medžik, sadašnjeg KK Mladost iz Zemuna, ujedno i Srđanov otac, razumljivo je da je sina “zarazio” košarkom i na njega preneo strast za istom. Još kao četvorogodišnji dečak, sa ocem Vedranom je išao na treninge i sa strane posmatrao igru, loptu i zamišljao je sebe sa košarkaškom loptom u rukama. Srđan je bio toliko je bio uzbuđen što će se oprobati u košarci, da je veče pred sam trening, kako on navodi: “dobio temperaturu od uzbuđenja”, koja ga je nažalost sprečila da prisustvuje pomenutom treningu. Iako je prvi trening usledio par dana kasnije, radi zdravstvenog oporavka, nije ga omeo u želji da upozna, sada već slobodno možemo reći – budući sport.
U Medžiku sam počeo naravno, jer su ga držali moji roditelji. Medžik se kasnije spojio sa zemunskom Mladosti. Sa tatom sam često išao na treninge, a na jednom od njih sam i prohodao. Lopta je išla ka meni i ja sam nesigurno pošao za njom, ali ipak tako da napravim nekoliko koraka. Pred prvi trening sam dobio temperaturu od uzbuđenja, pa sam morao malo da pričekam, priseća se Popović.
ISKUSTVA IZ REALA
U tada već formiranom “novom” klubu Mladost, Popović je ostao sve do 14. godine. U Mladosti je godinu ranije dobio poziv iz Real Madrida. Naime, prepoznavši talenat mladog plejmejkera, Real iz Madrida je uputio poziv Popoviću da zaigra nekoliko turnira za španski klub, a možda i da ostane u njemu, ukoliko se dobro pokaže. Popovićeve individualne treninge je pratio Pablo Laso, trener prvog tima Real Madrida, a najveća podrška su mu bili upravo igrači sa prostora Balkana. Odnosno, nešto stariji Mario Nakić, Dino Radončić i Boris Tišma. Popović otkriva da je uspeo da nakratko popriča sa tadašnjom zvezdom španskog kluba – Lukom Dončićem.
Tokom boravka u Madridu, Popović je sa saigračima osvojio turnir pobedivši u finalu najvećeg rivala – Barselonu i tako obezbedivši navijačima “El Clasico” , iz kog je Real izašao kao ubedljivi pobednik sa oko 20 poena razlike. Nekim mladim igračima je san da zaigraju upravo za Kraljevski klub, pa makar dobili skromnu minutažu. Kako izgleda kada neko ostvaruje i živi vaš san? To je Popović objasnio na svom primeru i podelio je sa nama kako se osetio kada je u klub stiglo pismo za njega od ni manje, ni više, nego Reala.
To je bilo jedno neverovatno iskustvo, nekako i nestvarno, jer sam sa samo 13 godina dobio poziv da treniram sa igračima iz Reala, a čak i da sa njima odigram i nekoliko turnira. Išlo je lakše nego što sam mislio da će ići, naravno uz pomoć saigrača, kaže Srđan.
BEOGRADSKI PARTIZAN
Posle odigranih turnira u Realu, Popović je ipak odlučio da je još uvek rano da se tako mlad prepusti španskom klubu i zbog toga se vraća u matični klub – Mladost. Međutim, kako je igrački sazrevao i napredovao, ponuda za novi klub je “visila u vazduhu” . Naime, posle odigrane sjajne sezone u Kvalitetnoj ligi pionira Mladosti, Popović i njegov saigrač Ilija Milijašević, sadašnji igrač KK Dinamik Vip Pay, te godine su bili igrači koji su “nosili” klub. Proteklih deset godina, Popović i Milijašević su zajedno igrali i kako su sazrevali, ni jednom ni drugom nisu izostale ponude za košarkaški uspon.
Zajedno sa Ilijom Milijaševićem sam tada u finalnom turniru Srbije bio drugi, odmah iza Zvezde. Na tom turniru sam bio najbolji strelac sa postignutih 95 poena na tri utakmice. Pre, ali i posle toga, stizalo je mnogo poruka i poziva iz raznih klubova, kaže Popović.
Nakon pružene tako sjajne igračke sezone, za mladog plejmejkera su se zainteresovali mnogi klubovi. Poslednja dva kluba koja su ostala u trci za Popovićem bila su KK Mega i KK Partizan. Tokom pregovora sa roditeljima i preispitivanja najbolje opcije, Srđan odlučuje da talenat nastavi da neguje u beogradskom Partizanu. Koliko odgovornosti sa sobom nosi crno – beli dres i šta Srđan Popović priželjkuje da ostvari kao igrač Partizana?
Odlučio sam da je ipak bolje da odem u moj Partizan, za koji navijam od malih nogu. Oduvek sam želeo da zaigram u crno – belom dresu pred punom Arenom. Vredno treniram i nadam se da će do toga doći kad – tad. Što se tiče želja, naravno, prva želja mi je da postanem prvotimac Partizana i da zajedno sa njim postignem najviše, rekao je Srđan.
REPREZENTACIJA
Iskustva koja je Srđan Popović stekao u reprezentaciji Srbije su brojna. Počevši od reprezentativnih kampova Košarkaškog saveza Srbije koje je prošao kao dečak, pa sve do turnira održanih u Francuskoj i Turskoj. Na tradicionalnom turniru za pionire održanom u Parizu, Srđan Popović je osvojio nagradu i postao je MVP tog turnira i ističe da mu je to priznanje najdraža individualna nagrada. Sa U16 reprezentacijom je takođe učestvovao na tradicionalnom turniru u Sakariji (Turska) na kom su on i saigrači osvojili srebrnu medalju. Ovog leta Popovića očekuje Evropsko prvenstvo za igrače do 18 godina koje je planirano da se održi u turskom gradu Konji, naravno, ako epidemiološka situacija to dozvoli.
Moje iskustvo sa reprezentacijom počinje od malena, prošao sam reprezentativne kampove KSS – a. Postao sam MVP turnira u Parizu, zahvaljujući saigračima i treneru i to mi je najdraža individualna nagrada, upravo zbog tog zajedništva i podrške, ističe Popović.
UZORI U KOŠARCI I ŽELJENI KLUBOVI
Na pitanje vezano za košarkaškog idola, Popović ima veoma specifičan odgovor. Kao prvog idola izdvojio bi igrača Vladimira Đurića, nešto manje javnosti poznatog košarkaša, koji je trenirao kod Srđanovog oca Vedrana u klubu. Popović se na njega ugledao još kao dečak i priznaje da je jednim delom u košarku ušao upravo zbog njega. Zanimljiva činjenica jeste da je Popović duži vremenski period na dresu nosio broj 11, upravo kao njegov idol Vladimir Đurić. Iako je Đurić stariji deset godina od Srđana, njih dvojica imaju zaista prijateljski odnos koji se ne gasi već godinama. Kao NBA zvezdu izdvojio bi Fakunda Kampaca iz Denvera i naravno našeg najboljeg plejmejkera – Miloša Teodosića.
Moj prvi košarkaški idol bio je Vladimir Đurić, igrač iz kluba mog oca. Jednim delom zbog njega igram košarku i oduvek sam hteo da budem kao on i zbog toga sam broj 11 nosio na dresu veoma dugo. Iako je stariji, neprekidno smo u kontaktu, a on danas trenira mog mlađeg brata. Od ostalih, istakao bih FakundaKampaca i Miloša Teodosića, kaže Srđan.
Kao klub u kome bi Popović voleo da postigne najviše jeste svakako Partizan. Ako taj cilj bude ispunio, sledeći korak bi mladom pleju svakako bio neki od klubova Evrolige. Iako prati NBA ligu, Srđan smatra da su u evropskoj košarci zahtevi i odgovornost igrača znatno veći.
Prva želja mi je svakako Partizan i sve ono što on donosi. Naravno da bih karijeru kasnije nastavio u dresu nekog od klubova Evrolige. Kao što su Real, CSKA, Efes ili Fenerbahče. Volim NBA ligu, ali više sam fan evropske košarke zbog izazova koje ona nameće igračima, kaže Popović.
UTICAJ DRUŠTVENIH MREŽA
Iako je pred Srđanom još dosta košarkaških izazova, putovanja na kojima je bio i razni klubovi učinili su da Popović postane jedan od najpopularnijih mladih igrača. Veliki uticaj na to su izvršile društvene mreže i mediji, čijem je pritisku, skoro pa stalno izložen. Znajući te činjenice, nije neobično da još mlađi igrači neretko zatraže savet od mladog pleja i neki vid podrške. Kao što je i njemu kao dečaku značila podrška mladih igrača, tako i danas novim generacijama znači šta Popović ima da im poruči.
Volim da dobijem pozitivnu kritiku od starijih igrača, pa se tako ponašam i prema mlađim generacijama. Moraju da znaju da je bez obzira na talenat i ljubav prema košarci, potrebno i mnogo odricanja i rada, ali ni to nije garancija za uspeh. Da garancija postoji, svi bismo uspeli, podvlači Popović.