Udruženje RadneakcijeDelijskiVisNiš postoji više od dve godine. Čine ga mladi ljudi koji žele da ulepšaju svoj grad i učine ga boljim mestom. O organizaciji, projektima i planovima za budućnost pričali smo sa Petrom Đorđevićem i Milanom Spasićem.
Nastanak i sprovedene akcije
Organizacija zvanično nastaje 1. jula 2018. godine i od tada radi kao udruženje. Cilj osnivanja bio je da se uredi naselje Delijski Vis. Tu spada uređenje parkova, vrtića, škola i međublokovskog prostora. Zadatak je bio i povezivanje sa javnim gradskim preduzećima i sa komunalnim preduzećima. Do sada je sprovedeno preko 200 različitih akcija.
Od tada je bilo 6 zvaničnih projekata, finansiranih od strane grada Niša, različitih sekretarijata za mlade i sekretarijata za zaštitu životne sredine Na primer, ove godine smo sproveli projekat finansiran od strane ministarstva životne sredine. Projekat se zvao „Eko kampanja za više znanja“. Održali smo interaktivnu radionicu učenicima petog i sedmog razreda.
Zasadili smo 27 sadnica u osnovnoj školi „Branko Miljković“ koje simbolizuju 27 godina njegovog života. U saradnji sa organizacijom „Srbi za Srbe“ radili smo mural mitropolitu Amfilohiju.
Sredjivali smo deo kod palilulske rampe u saradnji sa udruženjem za očuvanje tradicije i ulepšavanje Palilule „Sokak“, uklonili smo grafite i popravili žandinjere. Sredili smo tri sportska terena na teritoriji Delijskog Visa tako što smo menjali košarkaške table na njima i rasvetu, kažu Petar i Milan za Youth Vibes.
Kao jednu od svojih najvećih akcija ističu čišćenje Gabrovačke reke.
Imamo grupu od 40-50 stalnih volontera, starosti uglavnom od 18 do 27 godina. Najstariji član ima 35 godina. Broj volontera zavisi od same akcije. Svi su prijateljski nastrojeni, živimo u istom naselju, znamo se dugi niz godina i pre svega smo prijatelji. Naš cilj je da se proširimo i na ostatak grada, kažu Petar i Milan.
Volonteri organizacije su bili aktivni i tokom vanrednog stanja kada su delili pakete namirnice, sredstva za dezinfekciju. Takodje vršili su i dezinfekciju zgrada, škola i vrtića.
Čuvanje istorije od zaborava
Poslednja akcija koju su uradili jeste mural Stevanu Sinđeliću na biletarnici kod Ćele Kule. Stevan Sinđelić bio je učesnik bitke na Čegru, tokom koje se srpska vojska sukobila sa turskom vojskom u okviru Prvog srpskog ustanka. Sama bitka odigrala se 31. maja 1809. godine. I pored dobrog otpora koji su pružili Turcima, Srbi nisu bili u stanju da ih pobede. Kako bi spasao čast svojim vojnicima, a ujedno i oslabio tursku vojsku, Stevan Sinđelić odlučio je da zapali barutanu. Pucao je u podzemni magacin baruta, nakon čega je usledila eksplozija u kojoj su poginuli srpski vojnici, ali i veliki broj Turaka. Nakon bitke, turski paša je naredio da se od glava poginulih srpskih vojnika sagradi kula na ulazu u Niš. Želeo je da na taj način zaplaši Srbe i da im kula bude opomena šta će se desiti u slučaju da opet pokušaju da ustanu protiv turske imperije. U kulu je uzidano 952 glave.
UdruženjeDelijskiVisNiš je došlo na ideju da se uredi biletarnica kod Ćele Kule. Okrečili su je, a zatim i krenuli sa oslikavanjem murala. Za oslikavanje je zadužen Sava Mišić. On je pored ovog, uradio i murale Amfilohiju, Branku Miljkoviću i Milanu Rakiću. A ideja mu je da ceo grad ukrasi muralima i na taj način sačuva od zaborava ličnosti koje su nas zadužile svojim delima.