Karlos Alkaraz rođen je 5. maja 2003. u selu El Palmar nadomak španskog grada Mursije. Tenis je počeo da trenira u lokalnom teniskom klubu gde je radio njegov otac. Sa svega 15 godina prelazi u kamp svog sadašnjeg trenera, nekadašnjeg broja 1 i osvajača Rolan Garosa, kao i tri Dejvis Kupa, čuvenog Huan Karlos Ferera. Kao junior osvojio je pregršt trofeja u svojoj uzrasnoj kategoriji, a 2018. prelazi u profesionalan tenis.
Profesionalni počeci i razvoj sportske karijere
Svoj debi na ATP turnirima načinio je kao šesnaestogodišnjak u Rio de Žaneiru, gde je ispao u drugoj rundi. Već naredne godine, 2021. završio je na naslovnicama svetskih medija kvalifikacijom na Australian Open, kao najmlađi teniser na turniru, stigavši do druge runde. Zatim stiže do finala Mastersa u Madridu gde na 18. rođendan gubi od legendarnog Rafaela Nadala, ali ubrzo osvaja svoj prvi profesionalni turnir ,,Challenger“ u portugalskom gradu Oeirasu.
Na Rolan Garosu iste godine po prvi put u karijeri dolazi do treće runde Grend Slema. U avgustu osvaja svoju prvu ATP titulu u Umagu, savladavši nosioca bronzane medalje sa londonskih OI, Rišara Gaskea. Tako postaje najmlađi teniser sa ATP titulom još od Keija Nišikorija koji je 2008. godine osvojio turnir u Delrej Biču. Na Vimbldonu je došao do druge runde a na US Openu čak do četvrtfinala koje je morao predati zbog povrede.
Naredna godina mu je počela odlično, iako je ispao u trećoj rundi Australian Open-a. Osvojio je svoju prvu ATP 500 titulu u Riju, a zatim i svoj prvi Masters u Majamiju, postavši najmlađi osvajač u istoriji turnira. Krajem aprila po prvi put ulazi u top 10 najboljih svetskih tenisera, osvaja turnir u Barseloni, a zatim u Madridu osvaja drugi Masters u karijeri porazivši ,,teškaše“ belog sporta kao što su Novak Đoković, Rafael Nadal i Aleksandar Zverev kao najmlađi osvajač u istoriji turnira. Na Rolan Garos otišao je kao šestoplasirani svetski teniser i ispada u četvrtfinalu, a na Vimbldonu stiže do 4. runde.
Nova era u istoriji tenisa
Krajem 2022. Alkaraz odlazi na US Open kao treći reket sveta i u maniru teniskih velemajstora pre njega, ubedljivo osvaja svoj prvi Grend Slem u karijeri i osvaja prvo mesto na ATP listi, kao najmlađi ikada kome je to pošlo za rukom.
Zbog povrede, ove godine se nije takmičio u Australiji, gde gubi prvo mesto na ATP listi koje se vraća u ruke Novaka Đokovića, ali do 20. marta osvaja titule na manjim turnirima i stiže do svog desetog trofeja i vraća se na prvo mesto. Uspeva da osvoji Indijan Vels, Barselonu i da odbrani titulu u Madridu, a time osvaja svoju desetu ATP titulu, potom Masters u Rimu, dok na Rolan Garosu gubi od Đokovića u polufinalu. Srpskom teniseru se revanširao u finalu Vimbldona, koje osvaja u petom setu, doduše u nesportskoj atmosferi i time dostiže nove visine u domenu belog sporta.
Za budućnost i karijeru mladog tenisera nema zime
Nije na odmet ni napomenuti da je već opskrbljen bogatim sponzorskim ugovorima sa Roleksom i Luj Vitonom, Kelvin Klajnom i BMW-om, dok je po nagradama od turnira već 30. najplaćeniji teniser u istoriji.
Stilom igre možemo zaključiti da je imao inspiraciju od ,,Velike Trojke“ – Đokovića, Nadala i Federera. Igra jako agresivan i brz baseline tenis, što se odražava na njegovo zdravlje, obzirom da je imao već solidan broj povreda od premora za njegove godine. Uprkos tome, Karlos održava odličnu fizičku spremu i kondiciju što se najbolje videlo u finalu Vimbldona, a obzirom da njegovo telo tek treba da se razvija i dostigne vrhunac spremnosti, za Alkarazove navijače nema brige.
Na ruku mu ide i to što mu početak karijere liči na onaj kakav je imao Rodžer Federer. Bolji je od svih svojih vršnjaka, a jedinu pretnju mu predstavlja mnogo stariji velikan svetskog tenisa (Ðoković, odnosno Endi Rodik u Federerovom slučaju).
Pred popularnim ,,Karlitosom“ očito je izuzetna karijera i biće interesantno videti može li zaseniti svoje prethodnike, od Borga i Lendla, preko Agasija i Konorsa, Mareja i Rodika, pa sve do same Velike Trojke i najvećeg ikada, Novaka Đokovića.
Prati nas i na Instagramu, Fejsbuku, Linkdinu i Jutjubu.